Model GROW i technika EARS.

Rozpoczynając podróż w świat coachingu często koncentrujemy się na technikach coachingowych. Szkoły coachów uczą struktur i prowadzenia sesji właśnie w oparciu o struktury. Jedną z najpopularniejszych struktur jest model GROW. Dla przypomnienia składa się on z następujących kroków przez które Coach przeprowadza klienta w trakcie sesji:

  • Generalny cel – Co chcesz osiągnąć?

  • Rzeczywistość – Co się dzieje teraz?

  • Opcje – Co mógłbyś zrobić?

  • Wola – Co zrobisz?

W stosowaniu struktury i modelu nie ma nic złego. Jednak jak pokazuje moje doświadczenie opieranie się tylko na modelu GROW powoduje, że kolejne sesje prowadzone z klientem są podobne i bardzo przewidywalne. Można powiedzieć stają się sztampowe. Warto szukać technik, które będą uzupełnieniem modelu i dodatkowo doskonałym wsparciem dla klienta. Tym oto sposobem rozpoczynam cykl poszukiwania i dzielenia się z wami różnymi modelami i technikami coachingowym.

Pierwszą techniką jaką chciałem się z Wami podzielić jest technika EARS

Jest to doskonała technika pracy z celem klienta. Ułatwia i umożliwia monitorowanie postępów w pracy w zakresie celu jaki postawił sobie klient. Osobiście wykorzystuje ją do sesji przeglądowych ale i również jako element omówienia zadania jakie klient postawił sobie do wykonania pomiędzy sesjami. Oto elementy składowe techniki:

 

Elicit: Co się zmieniło? Co jest lepiej? Jakie efekty swoich działań zaobserwowałeś?

Amplify: Jak tego dokonałeś? Co zrobiłeś inaczej/innego?

Reinforce: Czego się dzięki temu nauczyłeś? Jak zamierzasz wykorzystać swoją nową wiedzę? Jak i gdzie zamierzasz spożytkować efekty swoich działań?

Start over: Co jeszcze się zmieniło? Jakie jeszcze inne efekty swoich działań zaobserwowałeś?[1]

 

 

 

 

 

 

[1] P. Smółka; Psychologia coachingu, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2013

Udostępnij
O autorze: Marcin Szpak
Nade wszystko trener, pasjonat nowych technologii. Niezrównana ciekawość świata i mocny dystans do siebie samego powodują, że Marcin konsekwentnie realizuje własne plany i chętnie dzieli się wszystkim, co mu w tym pomaga, ale też tym, co staje mu na drodze. Pisze o swoich sukcesach i o potknięciach. Żywy przykład na prawdziwość równania: Marzenia (Cel) + Praca (Ciężka) = Osiągnięcia.