SETki inspiracji
Blog Grupy SET
Slider

39. Coaching zespołowy w pytaniach i odpowiedziach cz.1

W ostatnim czasie stworzyliśmy projekt Szkoła Coachingu Zespołowego. Nasza Ania – koordynator tego projektu – często dostaje pytania typu: „czym to jest?”, „czym to się różni od…?”, „czy to jest dla mnie?”.

 

Początkowo myślałem sobie, że napiszę artykuł, w którym sprytnie przemycę np. idee coachingu zespołowego i pokażę korzyści dla trenera i coacha wynikające z rozwoju umiejętności związanych z rozwojem umiejętności pracy z grupami metodami coachingowym. Jak usiadłem to tego tekstu, to po 15 min powiedziałem „bez sensu! będzie to manipulacyjny artykuł sponsorowany” i stwierdziłem, że zwyczajnie odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania, bo sam nie lubię jak ktoś podstępnie mi coś sprzedaje. Zdecydowanie bardziej wolę kupować ;-)

 

Tak więc dziś będzie kilka pytań i odpowiedzi na temat coachingu zespołowego.

 

Pytanie 1 – Czym jest coaching zespołowy i czym on się różni od szkoleń i coachingu – nazwijmy go – tradycyjnego, choć lubię tez określenie „koszernego”?

W naszym pięknym kraju to bardzo młoda profesja. Młoda pod względem nazywania jej po imieniu, bo jak patrzę na siebie i swoich doświadczonych kolegów to od lat wykorzystujemy techniki i metody coachingowe podczas prowadzenia różnych szkoleń. Oczywiście nie można tego nazwać „coachingiem zespołowym” a tylko wykorzystaniem jego elementów. Tak więc co to jest?

„Coaching zespołowy to odbywający się w małej grupie proces, w którym stosowane są zasady coachingowe do pogłębiania rozwoju osobistego lub zawodowego, osiągania celów i wyższe samoświadomości, według określonej linii tematycznej lub bez niej.”

 

Co bierzemy z coachingu „koszernego” Co bierzemy z trenerstwa
Postawa coacha: zachęcanie klienta do poznawania samego siebie, utrzymywanie klienta w poczuciu odpowiedzialności za to, co mu się przyda, partnerską współpracę, wiarę w klienta, że to klient jest osobą twórczą, pomysłową i kompetentną. Umiejętności trenerskie: dyrektywność, moderowanie dyskusji, pracę z sytuacjami trudnymi i procesem grupowym, wprowadzanie i omawianie ćwiczeń wykonywanych przez zespół
Umiejętności: najprościej jak się da to tzw. pętlę coachingową: słuchanie, odzwierciedlanie i zadawanie pytań Proces grupowy: jest to kluczowy element i chyb jeden z trudniejszych obszarów do rozwoju. Od Coacha Zespołowego wymaga się rozumienia i świadomego zarządzania procesem grupowym. Z punktu widzenia coacha zespołowego znajomość procesu grupowego podpowiada coachowi kiedy być dyrektywnym a kiedy przyjmować nie dyrektywną postawę coachingową.
Techniki coachingowe: dla przykładu: koło życia, metafory, pracę z wartościami a tym przypadku wartościami zespołu, karty coachingowe, model GROW itp. Techniki szkoleniowe: – W coachingu zespołowym doskonale sprawdzają się wszystkie kreatywne techniki szkoleniowe oraz techniki charakterystyczne dla treningów interpersonalnych takie jak: panorama grupy/zespołu, warsztat wartości. Możesz w coachingu wykorzystywać proste gry szkoleniowe do realizacji których potrzebujesz kilku kartek papieru, trochę makaronu i nożyczki bo skomplikowane i licencjonowane gry szkoleniowe.

 

Tak wiec coaching zespołowy jest czymś pomiędzy coachingiem a szkoleniem/warsztatem.

Pytanie 2 – Jestem coachem. Czy coaching zespołowy to coś dla mnie, czy będę uczył się drugi raz tego samego?

Zdecydowanie znajdziesz sporo nowego. Oczywiście znajomość idei coachingu, umiejętność pracy w oparciu o kluczowe kompetencje coacha to spore ułatwienie. Nie mniej pojawi się dla Ciebie tez sporo nowego i przynajmniej kilka wyzwań. To, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę to dyrektywność. Jeżeli jesteś „koszernym coachem” to będziesz musiał trochę z tym powalczyć. W początkowych etapach sesji/procesu podobnie jak w szkoleniach od coacha oczekuje się więcej dyrektywności, podrzucania struktur i trochę mówienia jak ma być. W miarę rozwoju grupy może przyda się zdecydowanie mniej dyrektywnych (coachingowych) metod pracy.

Po drugie proces grupowy – to jest coś, z czym się nie spotykasz podczas indywidualnych sesji coachingowych. Znajomość procesu grupowego i umiejętność zarządzania nim mogą okazać się kluczowe dla efektywności i powodzenia całego procesu.
Tu istotne staje się zaplanowanie całego procesu i dobór odpowiednich technik i narzędzi pracy z zespołem i właśnie te narzędzia i techniki w połączeniu
z pracą z większą liczbą osób będą jednym z nowych elementów.

Udostępnij
O autorze: Marcin Szpak
Nade wszystko trener, pasjonat nowych technologii. Niezrównana ciekawość świata i mocny dystans do siebie samego powodują, że Marcin konsekwentnie realizuje własne plany i chętnie dzieli się wszystkim, co mu w tym pomaga, ale też tym, co staje mu na drodze. Pisze o swoich sukcesach i o potknięciach. Żywy przykład na prawdziwość równania: Marzenia (Cel) + Praca (Ciężka) = Osiągnięcia.

Napisz komentarz