SETki inspiracji
Blog Grupy SET
Slider

58. Przekonania coacha.

Kiedy ostatnio poddałeś się superwizji? Na ile Twoje własne przekonania wpływają na Twojego klienta? Czy ewaluujesz każdą sesję coachingową jaką prowadzisz?

 

Przekonania to zbiór naszych doświadczeń, naszych prawd o sobie, o świecie, o ludziach… Są naszym zasobem, źródłem naszej intuicji. W sesji coachingowej bywają jednak utrudnieniem w przestrzeganiu założeń coachingu. Kończąc szkołę coachów rzucamy się w wir praktykowania. Zbieramy godzinę za godziną, myślimy o akredytacji, szukamy klientów, prowadzimy hurtowo sesje. Często też popadamy w schematy wynikające z naszego stylu coachingowego, naszych doświadczeń i przekonań. Jak wiemy przekonania dzielą się na wspierające i ograniczające. Wspierające pomagają nam w działaniu. Czy wspierają też naszego klienta, kiedy przemycamy je świadomie lub nieświadomie w sesji? Przekonania ograniczające podcinają nam skrzydła…a jak wpływają na naszego klienta? Jak często jednak przemycamy je w roli coacha do procesu coachingowego? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: „nie wiem”, to znaczy, że nie ewaluujesz sesji, nie zatrzymujesz się po każdej i nie analizujesz jej pod kątem użyteczności dla Twojego klienta. To oznacza, że najwyższy czas poddać się superwizji i uzyskać informację zwrotną na temat swojego warsztatu.

 

Warto zadać sobie pytanie: Dla kogo jest coaching? Dla coacha czy dla klienta? Czyje cele realizujesz w procesie: Swoje czy Twojego klienta? Jak bardzo masz w sobie pokorę, niezbędną do tego, aby być coachem?

Drogi Coachu, w tym zawodzie, masz moralny obowiązek służyć swojemu klientowi w JEGO CELACH! To oznacza, że Twoje przekonania, Twoje doświadczenia i Twoje cele nie mogą mieć miejsca w procesie.

Warto po każdej sesji coachingowej zatrzymać się i „spojrzeć na nią z góry”.  Warto poprosić za każdym razem o informację zwrotną, od swojego klienta. Zapytać go, w których momentach w sesji byłem dla Ciebie najbardziej użyteczny? Które z moich działań przyniosło Ci możliwość wglądu i znalezienia „nowego”? Co Ci przeszkadzało? Jak bardzo sesja spełniła Twoje oczekiwania?

 

Mając informację zwrotną od swojego klienta, zatrzymaj się i przeanalizuj całą sesję od początku do końca. Zastanów się, gdzie musiałeś „walczyć z sobą”, z tzw. „wujkiem dobra rada:)”?

Gdzie włączał Ci się Twój filtr, wynikający z własnych doświadczeń? Które z pytań były naprawdę z poziomu ciekawości dziecka, wynikały z bycia blisko klienta, blisko jego sedna? Które z pytań lub działań pozwoliły klientowi na zmianę…myślenia, mimiki, tempa mówienia…jakąkolwiek zmianę.

Warto zapisywać wnioski i refleksje z takiej analizy. To ona w dłuższej perspektywie, daje możliwość zobaczenia, kiedy Twoje przekonania  w roli coacha zniekształcają obraz sesji w założeniach coachingu. Warto nagrywać swoje sesje z klientem, po to aby samemu udzielać sobie feedbacku. Możesz być sam dla siebie mentor coachem. :)

Dzięki takim analizom powstał cały zbiór wartościowych treści, które dziś w roli Mentor Coacha i nauczyciela coachingu mogę przekazywać swoim studentom. Tak powstała lista mocnych pytań, tak powstały obszary poddawane mojej superwizji, które pokazywały mi moje blokady w roli coacha. Dzięki tym analizom mogę ciągle rozwijać się w roli coacha, po to, aby być dla swoich klientów najbardziej użyteczna.

Pokora to cenny zasób coacha. Pozwala nam nieustannie pracować nad swoimi niedoskonałościami, nad świadomym wyłączaniem własnych przekonań w tej roli. Bo to, że dane przekonanie daję Tobie „wiatr w żagle”,  nie musi dodawać tego wiatru Twojemu klientowi, który nawet nie siedzi na łódce…

Udostępnij
O autorze: Aneta Jurewicz
Jej drugie imię to intuicja:) Jest pasjonatką coachingu. Próbuje zarazić tą pasją swoich klientów i studentów. Otwarta i uśmiechnięta. Pozytywnie nakręcona na ludzi. Jak sama mówi: Kocha ludzi i nie wyobraża sobie bez nich życia. Jej ogromną pasją są góry a zwłaszcza Tatry. Nieustannie czyta książki o wspinaczach i ich wyprawach. Jest uzależniona od treningów. Trenuje Ju Jitsu, Jogę, obecnie zafascynowana Fitness Trampolinami.

Napisz komentarz