SETki inspiracji
Blog Grupy SET
Slider

35. Czym jest Mentorcoaching?

To wsparcie z jakiego korzystają coachowie w swojej pracy najczęściej przed egzaminem akredytacyjnym. Mentor Coach najcześciej udziela instruktażu, dzieli się wskazówkami i radami wynikającymi z doświadczenia i praktyki. Mentor udziela informacji zwrotnej w obszarze kluczowych kompetencji coacha. Wskazuje poziom rozwoju kompetencji coacha, obszary do rozwoju, wydobywa zasoby. Taka forma wsparcia jest niezwykle cenna na każdym etapie bycia profesjonalnym coachem, nie tylko na początku.

Od coachów, którzy aplikują na ACC PCC i MCC ICF wymaga się ukończenia 3 miesięcznego procesu Mentor coachingu. Proces ma na celu głębsze rozumienie kluczowych kompetencji coacha. Mentor pracuje z coachem podczas 10 h procesu. Najczęściej odbywa się to w formie 7 h sesji grupowej maksymalnie 10 uczestników oraz 3 h spotkań indywidualnych mentee z mentorem. Podczas 7h procesu Mentorcoachingu coach prowadzi sesję z klientem. Dostaje informacje zwrotną od klienta, grupy, obserwatorów oraz Mentora. Dokładnie wie, jakie kompetencje są jego mocną stroną, jakie wykazuje w sesji a nad jakimi powinien jeszcze pracować. Jest to niezwykle cenny moment w rozwoju coacha szczególnie tego, na początku drogi.

Z jednej strony integracja wszystkich elementów i obszarów jakie do tej pory uczył się w szkole coachów, z drugiej strony dokładne określenie miejsca w drodze rozwoju zawodowego oraz kierunku następnych kroków.
Kolejne kroki coach analizuje już w indywidualnych spotkaniach z mentorem w oparciu o zrealizowane sesje z klientami zewnętrznymi. To jest przestrzeń do wglądu i wyciągania wniosków rozwojowych, do obserwacji trudności, specyficznych wyzwań w sesjach, do generowania opcji rozwiązań dotyczących wypełniania luk kompetencyjnych. To też miejsce na pracę z mentorem dotyczącą dylematów, jakie pojawiają się w początkowym okresie praktyki coachingowej. To rzetelna informacja zwrotna dotycząca zachowań i umiejetności coacha wykazywanych w nagranych sesjach z klientami. Wybierając ścieżkę portfolio w procesie akredytacji ICF, mentor ocenia nagraną sesję pod kątem wymagań na poziomie, na jaki aplikuje coach.

Mentor podpowiada jak szukać klientów, na co zwracać uwagę, jak pisać ofertę procesu coachingowego, jak wyceniać proces i poszczególne sesje? Mentor pracuje nad wydobywaniem potencjału coacha. Wierzy, że coach jest kompletny i posiada wszystko to, co jest potrzebne aby rozwinąć się w tym zawodzie. Mentor w procesie mentorcoachingu zadaje zadania rozwojowe i dba o wzrost kompetencji mentee.

Mentorcoaching dba o rozwój kluczowych kompetencji, doskonali warsztat i daje fundament do dalszego rozwoju.

Jest najbardziej rozwijającym narzędziem dla coacha.

 

Jak wygląda akredytacja w AKADEMII SET® (SAP) na poziom CCA ? Zobacz tutaj

Udostępnij
O autorze: Aneta Jurewicz
Jej drugie imię to intuicja:) Jest pasjonatką coachingu. Próbuje zarazić tą pasją swoich klientów i studentów. Otwarta i uśmiechnięta. Pozytywnie nakręcona na ludzi. Jak sama mówi: Kocha ludzi i nie wyobraża sobie bez nich życia. Jej ogromną pasją są góry a zwłaszcza Tatry. Nieustannie czyta książki o wspinaczach i ich wyprawach. Jest uzależniona od treningów. Trenuje Ju Jitsu, Jogę, obecnie zafascynowana Fitness Trampolinami.

Napisz komentarz