Od zależności do współodpowiedzialności – jak wykorzystać potencjał zespołu.

Co jakiś czas spotykam się na sali szkoleniowej z menadżerami, którzy chcą rozwijać umiejętności angażowania zespołów do wspólnej pracy. Pytają wtedy jak to robić, żeby kolejne spotkanie z zespołem nie skończyło się na wzajemnym „trolowaniu” pomysłów, chaosie i braku wniosków ze spotkania. Odpowiadam wtedy pytaniem na pytanie „Próbowałeś wykorzystać elementy coachingu zespołowego?”. Często odpowiedź brzmi „A co to jest?”.

Tak więc czym jest coaching zespołowy?

Cytując David`a Clutterbucka „Coching to pomoc dla zespołu; polega na tym, by dzięki analizie i dialogowi wpłynąć na poprawę wyników pracy i wesprzeć działania, które to umożliwią”. Wiem… wiem.. czytając tą definicję dalej nie wiesz co zrobić z zespołem aby budować współodpowiedzialność. Jaka zatem jest Twoja rola jako Menadżera Coacha w drodze do współodpowiedzialności?

  • Pomóc zespołowi stworzyć środowisko służące otwartej komunikacji.

  • Pomagać określić indywidualne style komunikowania się członków zespołu.

  • Współuczestniczyć w precyzowaniu wspólnego celu, a następnie konsekwentnie prowadzić proces, skupiając uwagę całego zespołu na realizacji wypracowanego celu.

  • Stawiać wyznawania zespołowi, dzieląc się otwarcie i szczerze tym, co zaobserwowałeś.

  • Pomagać dostrzec i nazwać pojawiające się problemy i emocje oraz wspierać zespół w ich przepracowaniu.

  • Stawać się mediatorem pomiędzy członkami zespołu, a także być osobą, która wnosi nowy punkt widzenia na konflikty, które pojawiają się wewnątrz zespołu. [1]

Tylko jak to zastosować w praktyce?

Z pomocą przychodzi modyfikacja jednego z najpopularniejszych modeli coachingowch. Mowa o modelu GROW. Nie jest to jednak czysty model GROW tylko model GROUP. Na czym polega modyfikacja?

Model GROW Model GROUP[2]
Główny cel – Czego chcesz?

Rzeczywistość – Jak jest dzisiaj?

Opcje – Co mógłbyś zrobić?

Wola – Co decydujesz się zrobić?

Główny cel – Czego chcecie?

Rzeczywistość – Jak jest dzisiaj? / Co się dzieje?

Opcje – Co moglibyście zrobić?

Umiejętność zrozumienia innych – co myślicie o pomysłach innych?

Praca zespołowa – Co decydujecie się zrobić?

 

Pracując w oparciu o model GROUP wykorzystujemy 5 kroków efektywnej współpracy[3]:

 

  • Krok 1 – Wspólny cel. Stwórz razem z zespołem wspólny cel, który chcecie osiągnąć. Możesz do tego wykorzystać narzędzia kreatywne lub techniki Gamestroming`u. Dodatkowo warto ustalić, co każdy członek zespołu ma do zaoferowania oraz co chce osiągnąć dzięki współpracy. Kluczowym wyzwaniem na tym etapie jest przejście od skupienia na własnym interesie do integracji własnego interesu z interesem innych.

  • Krok 2 – Różne perspektywy. Na tym etapie czeka Cię kilka zadań. Zachęć do dzielenia się pomysłami i nie zapominaj o docenianiu wkładu każdego członka zespołu. Dziel się również swoimi przemyśleniami. Mów z własnej perspektywy i ucz takiej komunikacji zespół. („ja” zamiast „my” lub „ty”). Główne wyzwanie jakie Cię czeka na tym etapie to zmiana podejścia od założenia „mój punk widzenia jest najlepszy” do „spojrzenie z różnych perspektyw przynosi nam korzyści”.

  • Krok 3 – Wspólne rozumienie. Kluczowe zadanie na tym etapie to słuchanie i dostrzeganie pełnego kontekstu. Wykształcenie w zespole takiego systemu komunikacji, który pozwoli zrozumieć inny punkt widzenia i zachęci do otwartości i ciekawości. Kluczowe wyzwanie jakie Cię czeka na tym etapie to zmiana podejścia z „obrony własnego punktu widzenia” na „dociekanie i chęć zrozumienia innych”.

  • Krok 4 – Nowe możliwości. To etap generowania pomysłów, oryginalnych rozwiązań. Na tym etapie ważny jest proces twórczy dlatego głównym wyzwaniem jakie stoi przed Tobą na tym etapie jest przejście od myślenia „co jest nie tak” do pytania „czego nam potrzeba”.

  • Krok 5 – Uzgodnione działanie. Na tym etapie przychodzi mi do głowy cytat jednej osoby z którą mam okazję często współpracować „Jesteśmy mistrzami w wymyślaniu i kompletnymi nieudacznikami w realizowaniu”. Dlaczego o tym piszę? Krok 5 jest kluczowym elementem prowadzącym do urzeczywistnienia wypracowanych pomysłów. Główne wyzwanie jakie stoi przed Tobą na tym etapie to określenie efektu końcowego i stworzenie planu działania. Do tego możesz wykorzystać takie narzędzia jak np. matryca odpowiedzialności.

Jeżeli planujesz wspólną pracę z zespołem zachęcam Cię do przetestowania 5 kroków efektywnej współpracy i modelu GROUP i podzielenia się w komentarzach jak wglądała praca zespołu oparta o te techniki. Powodzenia!

 

[1] Dr. J. Kozłowski, Od rywalizacji do współpracy – coaching zespołowy w organizacjach, Katowice 2015r.
[2] Brown, S. W., Grant, A. M. (2010). From GROW to GROUP: theoreticalissuesand a practicalmodel for groupcoaching in organisations. Coaching: AnInternational Journalof Theory, Research, and Practice. Vol. 3, No. 1, March 2010, 30-45.
[3] Dr. J. Kozłowski, Od rywalizacji do współpracy – coaching zespołowy w organizacjach, Katowice 2015r.
Udostępnij
O autorze: Marcin Szpak
Nade wszystko trener, pasjonat nowych technologii. Niezrównana ciekawość świata i mocny dystans do siebie samego powodują, że Marcin konsekwentnie realizuje własne plany i chętnie dzieli się wszystkim, co mu w tym pomaga, ale też tym, co staje mu na drodze. Pisze o swoich sukcesach i o potknięciach. Żywy przykład na prawdziwość równania: Marzenia (Cel) + Praca (Ciężka) = Osiągnięcia.